District-wide Staff Directory

Hughson Unified School District Staff Directory
 
District Office  
Smith, Brenda Superintendent
Duckart, Carrie Assistant Superintendent
Gutierrez, Jovita Curriculum-Student Support Analyst
Petersen, Eric Director of Student Support Services
Burkett, Kristin Director of Business & Fiscal Services
Berner, Theresa Human Resources Analyst
Ramos, Suzy Executive Assistant to the Superintendent
Rodrigues, Carla Payroll Analyst
Evers, Sarah Financial Analyst
   
Board of Trustees  
Foss, Mark Board Member
Chiesa, Darin Board Member
Harcrow, Randee Board Member
Heckman, Randall Board Member
Sexton, Daniel Board Member
   
District-Wide Personnel  
Ballard, Ruth School Psychologist
Castro, Donavan Computer Technician Assistant
Champeaux, Dak Teacher on Special Assignment - Special Education Services
Diep, Rhianna Counselor
Fontana, Andrew  Director of Maintenance Operations and Transportation
Emmons, Marisa School Psychologist
Fuller, Vicky School Nurse
Haverly, Lara Transportation Supervisor
Acosta, Elizabeth Director of Food Services (Interim)
Kovacs, Gabe Director of Technology
Kovacs, Skylar Computer Technician Assistant
Mann, Robert Technology Support Specialist
Oliver, Janet Director of After School Programs
Reich, Monica Speech Pathologist

 
Alternative Education

Benham, Cindy Principal's Secretary
Brown, Matthew Teacher-Valley Community Day School
Gose, Paul
Teacher-Dickens Alternative High School 
Lighthall, Loren Principal
   
Hughson High School
Baker, Brett Agriculture
Barbosa, Claudia Counselor
Bernard, Joel AP Environmental Science/Anatomy/Physiology/PE
Bland, Jack Yearbook/Photography/AP Art History
Bowman, Susan Receptionist/Health Clerk
Brazil, Kaci Social Studies/Leadership
Brown, Nicholas Art
Bullock, Keith Social Studies
Carvajal, Richard Chemistry / Physics
Castillo, Guadalupe Foreign Language (Spanish)
Cockrell, Liz Paraeducator
Coleman, Rachel ELA
Compton, Jamie Math
Ellington, Mike Agriculture
Franca, Andrew Teacher Resource
Glavich, Gabrielle English
Glover, Mary Paraeducator
Govett, Nathan English
Gutierrez, Alexis Paraeducator
Hernandez, Marcos Social Science
Jacobs, Shawn Registrar/Attendance Clerk
Jones, Carolyn Physical Education
Kroll, Cameron History
Larson, Kelly Agriculture
Lighthall, Loren Principal
Maki, Katye Band
Mayo, Nicole Teacher SDC
McAndrews, Amy Social Studies
McBride, Cody English
Mendoza, Olga Receptionist/Health Clerk
Michaelis, Paul Math
Moore, Tammie Teacher Resource
Moring, Natalie Assistant Principal
Newsome, Cynthia Foreign Language (Spanish)
Padilla, Julian (Vicente) Campus Supervisor
Parker, Adam Math
Reed, Carla Principal's Secretary
Rickard, Kenneth Science
Ruelas, Karalee English
Sanchez, Stefani Media Center Tech
Schiffmann, Robert English
Schmidig, Kattie Agriculture
Scott, Denise Registrar/ASB Clerk
Smith, Marnie Learning Director
Teague, Norma Counselor
Tetrick, Don Physical Education
Thompson, Brad Drama/Choir
Voss, Kristen Ag Business
Webster, Veronica Paraeducator
Zylstra, David Math
   
Emilie J. Ross Middle School

Arauza, Alejandra Principal's Secretary
Case, Crystal ELA 6&7
Climer, Stephanie ELA 6&8/Leadership
Coelho, Jillian English
Cordano, Jameelah Counselor
Dugan, Laurie Teacher Resource
Farriester, Shaye Paraeducator
Eastham, Charles Science 8
Eddings, Anna Media Center Tech.
Grant, Gary
History 6
Harp, George Physical Education
Hesling, Tammy Locker Room Attendant
Hicks, Polly Science 6
Jepson, Jayce Math 8
Juarez, Landon History 7
King, Melinda ELA 8/ELD 8/Photography/Journalism
La Rosa, Mary
Principal
Liu, Matthew SDC
Lutz, Taylor English
Miranda, Shelley Paraeducator
Montgomery, Joshua Math 6
Riggs, Marcus Physical Education
Rodrigues, Adrianna Science 7
Rodriguez, Jennifer Locker Room Attendant
Rodriguez De Perez, Cristina Receptionist/Health Clerk
Ruiz, Andrea Registrar
Ruiz, Cynthia Paraeducator
Sanchez, Kaitlyn Math 6/7
Seeman, Emily Teacher Art
Smith, Kevin Assistant Principal
Tubera, Felipe Campus Supervisor
Twomey, Mark Band 6-8
Valdovinos, Martha Paraeducator
Vera, Sergio History 8
White, Felicia Paraeducator
   
Fox Road Elementary School

Bordona, Chris Teacher Grade 4
Castillo, Brenda Teacher Grade 5
Galvan, Stacy Paraeducator
Garza, Charly Teacher Grade 4
Gomas, Kate Reading Specialist
Hesling, Tammy Paraeducator
Johnson, Larry Paraeducator
Lall, Sunprett Teacher Grade 4
Lutz, Taylor Teacher Grade 4
Mendoza, Lilliana Teacher Grade 5
Miller, Arland Paraeducator
Moore, Denissa Paraeducator
Pajaro, Mary Teacher Grade 4
Persons, Jeff Principal
Pike, Vaughn Teacher SDC
Prado, Adrian Teacher Grade 5
Robertson, Brett Teacher Grade 5
Rodriguez, Dina Teacher Grade 5
Rodriguez, Eileen Receptionist/Health Clerk, Registrar/Student Attendance Clerk
Schmidt, Janette Teacher Grade 4
Smith, Jodi  Principal's Secretary/Attendance Clerk
Soares, Rene Media Center Technician
Vasquez, Claudia Teacher English Language Development/CELDT Coordinator
Wallace, Bailey Teacher RSP
Whitfield, Suzanne Campus Supervisor
Ziya, Kacey Paraeducator
   
Hughson Elementary School

Alcazar, Nereyda Teacher Grade 1
Acosta, Raquel Teacher Transitional Kindergarten
Baker, Michele Teacher Grade 3 
Baltzer, Maria Paraeducator
Beck, Allene Teacher Grade 1
Carnes, Trina Teacher Grade 3
Cazares, Juanita Teacher SDC
Chapin, Dena Paraeducator
Cipponeri, Amanda Teacher Kindergarten
Davis, Kimberly Teacher Kindergarten
Davis, Tracie Teacher Kindergarten
DeSousa, Claudio Paraeducator
Ellis, Samantha Paraeducator
Fontana, Nichole Teacher 3
Ferrante, Rebekah SLP
Ellis, Samantha Paraeducator
Galvan, Stacy Paraeducator
Gutierrez, Leticia Paraeducator
Guzman, Rosalie Master Teacher/Preschool Paraeducator
Hampton, JuLee Teacher Grade 2
Hardester, Beth Preschool Master Teacher
Hatch, Susan Teacher Grade 2
Hernandez, Misty Media Center Tech.
Henley, Brenda Preschool Supervisor
Hoffman, Dana Teacher Grade 1
Jamieson, Sally Teacher RSP
Jaureguy, Meredith Paraeducator
Jenks, Michelle Paraeducator
Lambert, LaVaun Teacher Grade 3
Lara, Suzy Paraeducator
Lefebvre, Leanna Paraeducator ~ Preschool
Leonard, Jessica Paraeducator
Lopez, Guadalupe Attendance Clerk/Registrar
Lowe, Ellen Teacher Grade 2
Madrigal, Lilia Paraeducator
Mankins, Jamie Teacher Grade 3
Manriquez, Dora Teacher Grade 1
Messer, Kori Reading Specialist
Moore, Devin Paraeducator
Mininger, Deborah Paraeducator
Newsome, Deborah Principal's Secretary
Newsome, Haley Paraeducator
Palecek, Brooke Teacher Grade 2
Perino, Kristyn Teacher Grade 2
Quinn, Katie Teacher Kindergarten
Ramirez, Maria Paraeducator
Ramos, Jose Teacher 1
Reese, Karen Teacher Grade 3
Reisz, Megan Principal
Rosales-Gutierrez, Hilda
Teacher Grade 2
Stambaugh, Janet Paraeducator
Sullivan, Jean Paraeducator
Torres, Maritza Receptionist/Health Clerk
Sweeten, Judy Teacher Kindergarten
VanKonynenburg, Julie Teacher Grade 1
VanWinkle, Martha Teacher Transitional Kindergarten
Vega, Lorena ELD Teacher
Walker, Michelle Cafeteria Monitor/Yard Duty Aide
Yarbrough, Lisa Paraeducator
Yoshino, Tristin Paraeducator
Zaragoza, Carina Paraeducator
   
Website by SchoolMessenger Presence. © 2022 Intrado Corporation. All rights reserved.